Kufstein, pevnost (Festung)

10. srpna 2016 v 22:31 | Pavel |  RakouskoUběhlo jen několík dní a opět mám volno, tentokrát zcela nečekaně v pondělí. Když jsem se naposledy vracel z Mnichova, zaujala mne cílová stanice jednoho z vlaků. Nápis Kufstein mne zaujal natolik, že jsem začal hledat kdeže to vlastně je. Vyklubalo se z toho Rakousko a cíl mého dnešního výletu.


Je 11. července 2016, vstávat se mi moc nechce, což ovšem není nic neobvyklého. Dopadlo to tak, že jsem vyjel o hodinu později, tedy až v deset. Utěšoval jsem se tím, že když jedu později tak bude ve vlaku určitě méně lidí. Cesta do Kufsteinu totiž vede opět přes Rosenheim. Na nádraží v Traunsteinu se záhy ukázalo, že jsem se nemýlil. Cestujících ve vlaku bylo opravdu méně. Aby také ne, když přijela jen jedna souprava. Takže vlak byl opět plný.

V Rosenheimu jsem přestoupil do takřka prázdného vlaku. Oproti minulé středě jsem ovšem nejel směrem na západ, ale ostře na jih. Přestože Alpy v této části Bavorska nedosahují závratných výšin, vytvářejí úžasnou scenérii, které lahodí každému obdivovateli hor. Cesta uběhla rychle, do Kufsteinu je to jen kousek.

Kufstein leží na řece Inn a jeho dominantou je Festung neboli pevnost. Krásnou scenérii dotvářejí Alpy. Od nádraží se vydávám k mostu přes Inn, ale nejdu hned na druhou stranu, nejdříve se projdu po nábřeží, odkud je na pevnost nejhezčí pohled. Počasí je krásné, ovšem až moc. Je vedro, které se stává víc a víc nesnesitelným. Chvíli posedím na lavičce, projdu se proti proudu Innu a zpět, nafotím nějaké fotky a přes most se vydávám na druhou stranu, pěkně do kopce směrem Unterer Stadplatz, před kostelem Sv. Virtuse zahnu doprava a po několika desítkách metrů vidím vstup do pevnosti. Ještě předtím zahnu doleva, protože tam jsou veřejné záchodky. Není to žádný luxus, ale jsou funkční a zadarmo.

Vracím se zpět k vstupu do pevnosti. Mám rád rakouský přístup k památkám a k jejich návštěvníkům. Zaplatíte jedno vstupné a památku si můžete prohlížet celý den a můžete jít všude, kde není zamčeno. Můžete si připlatit i za průvodce s výkladem, ale to už není úplně levná záležitost. Zaplatím 11,50 Euro a jdu na prohlídku. Nahoru vedou dvě cesty, jedna pěší a druha lanovkou či spíše výtahem. Ano, nahoru se vyvezu. Je to svezení krátké, ale velmi příjemné s úžasným výhledem na město. Po vystoupení z výtahu chvíli tápu, chvíli se kochám výhledem a pak vyrážím směrem k věži. Cesta vede přes nádvoří a tím pádem také přes restauraci. Je čas oběda a tak váhám jen krátce. Objednávám si řízek neboli klasický Wiener Art mit pommes und dazu weizenbier. Vedro začíná být pěkně otravné a tak si dám po obědě ještě jedno pivo. Vzápětí se dostavuje potřeba dojít si opět na záchod, kterou záhy vystřídá potřeba se všemi se kamarádit. Naštěstí se tato potřeba omezuje jen na to, že se na všechny usmívám.

Pokračuji prohlídkou muzejní části, kde mimo jiné můžete vidět historické lyžařské vybavení. Mé další kroky vedou do věže, jejíž horní část sloužila jako vězení. Prominentní vězení pro vězně z řad šlechty. Cely byly relativně prostorné, slunné, suché, s nádherným výhledem do okolí. Opouštím věž a jdu si prohlídnout areál pevnosti. Vedro dosahuje vrcholu, touha seznamovat se se mění v touhu "přežít to vedro". Kochám se výhledem z hradeb, prohlížím si exponáty v mučírně, fotím a bojuji s vedrem. Pevnost je velká, čas běží a nastává okamžik pozvolného loučení. Jinými slovy ještě jednou na záchody, ještě jedno rozloučení se sympatickým číšníkem odpočívajícím ve stínu a pomalu směrem dolů neboli směrem k Heldenorgel čili varhanům hrdinů. Každý den je v poledne (v létě také v pět odpoledne) můžete slyšet a stojí to za to. Poslední "atrakcí", kterou si nenechám ujít, je podzemní chodba vedoucí pod celou pevností. Projdu ji celou tam a zpět a pak už skutečně pokračuji směrem dolů, ven z pevnosti a to pěkně pěšky.

Dole ve vstupní hale si ještě kupuji pohledy a známky. Požaduji po slečně briefmarken zu neunzig, což se slečně moc nezdá, načež zjišťuji, že poštovné do EU je v Rakousku oproti Německu levnější o celých 10 centů. Jen tak mimochodem z toho srovnání vychází nejhůře (tedy nejdráž) česká pošta s cenou Kč 27,--.

Na náměstí si ještě stihnu dát jedno rychle milchkaffe a colu a následuje schnell marsch na nádraží, protože mi to za chvíli jede. Na samotnou procházku městem mi nezbyl čas. Vše nasvědčuje tomu, že se sem ještě rád vrátím. V Kufsteinu je prostě krásně. Pokud někdy budete mít do těchto končin cestu, pak neváhejte a udělejte si čas na prohlídku.

Pevnost, pohled od řeky Inn

Pevnost, detailnější pohled

Pevnost, expozice

Pevnost, pohled na Akpy

Pevnost

Pevnost, hlavní věž

Pevnost

Pevnost, pohled na nádvoří s děly

Pevnost, opevnění a věž

Pevnost, pohled z hradeb

Pevnost, varhaný hrdinů

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 denisart denisart | Web | 12. listopadu 2016 v 18:06 | Reagovat

Hezké, čisté fotografie. Pěkný:)

2 KulSwok KulSwok | E-mail | Web | 1. srpna 2018 v 21:24 | Reagovat

Seal armpit delivers discomfort, aches. To delay trip doctors cannot be. Formation under the muscle cavity may turn out to be cancer illness. But more often it is consequence frequent use antiperspirants, non-compliance conditions personal hygiene, excessive sweating. Redness causes narrow clothing, polluted razor, the virus.
<a href=http://armpit.info/a-painful-lump-in-the-armpit>lump under my armpit that hurts</a>  
Pain under the arm, inflammation, lump getting warm? This is the ulcer that should cut, next drink medications. initial stage cost solutions, anti-inflammatory medicines. When the process switched to second stage, the required surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama